علت ترک خوردن دیوار

نویسنده : admin
تعداد بازدید : 68

ترک ساختمان
ترک ساختمان

‌ترک‌های ایجاد شده در ساختمان به چند دسته سازه‌ای و غیر سازه ‌ای تقسیم می‌شوند. 

دلایل مختلفی می تواند باعث ترک خوردن گچ سقف و دیوار شود که اگر پس از رنگ آمیزی ساختمان انجام شود خیلی تو ذوق می خورد پس بهتر است نسبت به حل آن فکر کنید. برای برطرف کردن ترک دیوار و سقف ابتدا باید علت را پیدا کنید که ممکن است نشست، نم و رطوبت، زنگ زدگی تیرآهن دلیل اصلی آن باشد. اگر قصد رنگ آمیزی ساختمان را دارید قبل از هر چیزی ابتدا باید بتوانید ترک های سقف و دیوار را برطرف کنید زیرا اگر نسبت به حل آن اقدام نکنید پس از اتمام نقاشی ساختمان باز هم شاهد ترک های ریز و درشت روی سقف و دیوار خواهید بود.

ترک دیوار

معمولاً ترک‌های با عرض و عمق کم ترک‌های غیر سازه‌ایی هستند و از اهمیت زیادی به لحاظ تخریب ساختمان و خطرات جانی برخوردار نیستند ولی ترک‌هایی با عرض ۱/۵ تا ۲ میلیمتر و عمق ۱/۵ تا ۲ سانتیمتر ترک‌های سازه‌ایی هستند. که به لحاظ اهمیت می‌بایست مورد توجه قرار گیرد که بعضاً موجب تخریب و آسیب‌های جانی نیز می‌شوند.

علت ترک های ساختمان

 • نبود گل گچ قبل از گچ کاری دیوار و سقف
 • وجود نم و رطوبت دیوار و سقف
 • نشست ساختمان
 • گچ کاری نامناسب
 • سوراخ بودن ایزوگام ساختمان

رفع ترک های ساختمان

مدیریت و نگهداری و تعمیرات ساختمان ، یكی از موضوعات مهم در مدیریت ساختمان است.‌ تاكنون در كشور ما مورد توجه جد‌ی قرار نگرفته است. ‌‌با اعمال یک سیستم مناسب مدیریتی در بخش تعمیر و نگهداری نه تنها می‌‌توان كیفیت ساختمان را افزایش داد، بلكه امكان بهینه سازی هزینه‌ها نیز فراهم می‌شود. بدیهی است با توجه به این مطلب، تعمیر و نگهداری ساختمان و مدیریت آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

‌انواع ترک‌ها

ترک‌های عمیق

‌این ترک‌ها گاهی به طور دائمی به وجود می‌آید و دلیل آن نشست مرتب پی است كه در این صورت، حضور ساكنان در ساختمان خطرناک است.

ترک‌های ثابت

‌معمولاً پس از نشست پی، تحرک ساختمان كم می‌شود. این پدیده بر ثر قطع رطوبت و فشرده شدن سطح زیر پیش می‌آید. در نتیجه، شكست و افت دیوارها و اسكلت بنا نیز متوقف، و حالت ترك ثابت می‌ماند.

ترک‌های مویی معمولی‌

این ترک‌ها در اثر افت‌های كوچك در اسكلت بنا و به واسطه نیروها و در مواردی به علّت عدم همگنی مصالح به كار رفته همچون سفید كاری روی لوله‌های كولر، ستون‌ها، و دودكش‌ها بدلیل تفاوت در نوع مصالح اندود بوجود می‌آیند. رطوبت، انقباض و انبساط حاصله، در مقابل خشک شدن سطوح مرطوب هم، باعث ایجاد ترک‌های مویی می‌شود.

در ابتدای کار علت ترک خوردن را پیدا کنید.

 • اگر ترک به دلیل سوراخ بودن ایزوگام و وجود نم و رطوبت است حتما ایزوگام را ترمیم کنید و  سپس با کندن گچ اقدام به گچ کاری مجدد کنید.
 • نشست ساختمان عاملی بر وجود ترک دیوار و سقف است که در سال های اول حتما مشاهده خواهد شد و راه حلی نخواهد داشت.
 • حتما نقاشی ساختمان آخر کار باشد زیرا اگر شما در حین کار باشید و سنگ کار وجود داشته باشد با ضربه زدن می تواند باعث ترک خوردن سقف و دیوار شود.

 • طبله کردن قسمت تیر آهن سقف هم عامل دیگری بر وجود ترک سقف است که می تواند به دلیل وجود زنگ زدگی تیرآهن باشد که بهترین راه حل استفاده از ملات گچ و سیمان سیاه است.
 • ترک های ریز دیوار و سقف را ابتدا با کاردک یا پیچ گوشتی بشکافید و سپس نسبت به ترمیم آن اقدام کنید. اگر ترک درشت باشد حتما باید گچ کنید و در غیر اینصورت با رنگ آمیزی مجدد اقدام به ساخت بتونه پلاستیکیکنید و روی ترک را بپوشانید.
 • اگر ترک های دیوار حاد است بهتر است نسبت به ساخت بتونه روغنی اقدام کنید و کل دیوارها را ماستیک کنید.